naše psyché

"Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist." Albert Einstein

Meditace jako lék pro duši


            Není tomu tak dávno, co začaly východní meditační praktiky pronikat k nám na Západ. Dnes je u nás meditace už poměrně populární kratochvílí, kterou provádějí nejenom protagonisté buddhismu a různí volnomyšlenkáři, ale dokonce i manažeři na vrcholových pozicích, kteří cítí potřebu nějakým způsobem se vymanit z každodenního stresu a shonu. Pojďme se teď na meditaci podívat čistě pragmaticky a ukažme si, jaké jsou její dopady na lidský organismus.

            Asi jen málokdo by nesouhlasil s tím, že každodenní provozování meditace nám přináší odpočinek a že chvíle strávené v tichosti o samotě nám pomáhají zklidnit se, odstoupit od všedních starostí a tak do určité míry odbourávat stres. Velmi pozoruhodné jsou ale dopady meditace u osob, které jí praktikují pravidelně řadu let.  Určité složky jejich osobnosti se díky meditaci totiž citelně a trvale mění.
            S překvapivým zjištěním přišel Paul Ekman, muž který je předobrazem hlavního hrdiny seriálu Anatomie lži a který se mimo jiné proslavil svým testem zjišťujícím míru empatie. Tento test je poměrně prostý. Zkoumané osobě je promítnuta videonahrávka, ve které se postupně střídají tváře s různými výrazy. Jedná se o výrazy zlosti, strachu, znechucení, překvapení, smutku a radosti. Není náhoda, že se v testu objevuje právě těchto šest emocí. Paul Ekman totiž zjistil, že právě tyto emoce se dají rozpoznat a projevují se stejně u lidí na celém světě, nezávisle na kultuře, ze které daný člověk pochází. V tomto testu je nejdříve zobrazena tvář s neutrálním výrazem, pak je na třicetinu vteřiny promítnut obličej s výrazem určité emoce, pak následuje neutrální výraz a tak pořád dokola. Úkolem zkoumané osoby je určit jaká emoce byla v dané třicetině sekundy k vidění. Právě schopnost dobře rozpoznat tyto emoce vypovídá o empatii daného jedince.
            Tohoto testu se kromě pěti tisíc lidí účastnil také jeden praktikující buddhistický mnich a ještě další člověk ze Západu, který je zběhlý v meditacích. Tito dva muži v testu dosáhli mnohem lepších výsledků, než kdo jiný. Ekman k tomuto výsledku dodává: „ Vedli si lépe než policisté, advokáti, psychiatři, celníci nebo soudci a předčili dokonce i agenty tajných služeb, kteří do té doby co do přesnosti výsledků vedli. Jedním z přínosů jejich duchovní průpravy je podle všeho vyšší vnímavost vůči jemným příznakům duševního stavu ostatních lidí.“
            Další zajímavý test se týká toho, co jsme všichni někdy zažili. Asi každý zná ty otravné emaily, ve kterých sledujete poklidně předoucí koťátko, které je ve vteřině vystřídáno nějakým děsivým obrazem a hrozivým řevem. Poté následuje pořádné leknutí s trhnutím a případným zaklením. Test, o kterém mluvím je vlastně velmi podobný, je při něm měřena intenzita fyziologické aktivace bezprostředně po velmi hlasitém zvuku. Jde o maximální práh tolerance hluku u lidí, který je srovnatelný s výstřelem v blízkosti ucha. Leknutí, které následuje, je jedním z našich nejprimitivnějších reflexů. Během dvou desetin vteřiny se nám při něm stáhne pět obličejových svalů. Tento reflex je řízen mozkovým kmenem, popularizátory věd o mozku s oblibou nazývaným primitivním plazím mozkem. Důležité ale je, že se tento reflex vymyká vědomé kontrole a nejde ovlivnit vůlí. Jeden od druhého se lišíme v intenzitě úleku, jakou u nás tento podnět vyvolá. Jak se ukázalo, čím více sebou při úleku trhneme, tím silněji budeme prožívat negativní emoce, jako jsou strach zlost, smutek či odpor. Dá se tedy říct, že tento test je určitým měřítkem naší emoční stability, konkrétně negativního spektra emocí.
            Tímto testem už prošli stovky lidí, kteří se trhnutí a úlek snažili všemožnými způsoby omezit, úplně se to ale nepodařilo nikomu, dokonce ani elitním střelcům z řad policie, kteří se s podobnými výstřely setkávají denně. Tak tomu bylo do chvíle, než byl test vyzkoušen na jednom Evropském buddhistickém mnichovi, který se meditacím věnuje více než 30 let svého života. Tento mnich se při testu oddával meditacím, a jak sám dodává: „V tomto stavu jsem se nesnažil trhnutí ovládnout…výbuch mi však připadal slabší, jako bych ho slyšel v dálce.“ Výsledky měření ukázali, že u mnicha sice došlo k několika slabým fyziologickým změnám, byl ale prvním člověkem, kterému se v obličeji nepohnul žádný sval. Sám Paul Ekman k tomuto výsledku říká, že netuší, jaké anatomické předpoklady umožnili mnichovi reflex potlačit.
            Pro běžného člověka asi nemá moc velký význam, že pár jednotlivců dosáhlo díky pravidelné meditaci, takhle výjimečných výsledků v několika testech. Co si z toho ale můžeme vzít je vědomí, že kromě chvíle v tichosti o samotě nám meditace pomáhá prohlubovat naši empatii a emoční stabilitu, což může mít nezanedbatelný vliv na naši osobní spokojenost.
              A jaké jsou Vaše zkušenosti s meditací?

Literatura:
Goleman, D.: Destruktivní emoce - Rozhovory vědců s Dalajlamou. Ikar, Praha 2004.
Ricard, M.: Kniha o štěstí. Praha, Rybka Publishers 2008.

Žádné komentáře:

Okomentovat